ΑρχικήΑθλητικάΔάφνη –Δόξα Ν.Μ  3-3: Αγγλικό σκορ

Δάφνη –Δόξα Ν.Μ  3-3: Αγγλικό σκορ

Σημαντική ισοπαλία  για τους «μαυραετούς» με δέκα παίκτες

Του Πάνου Ηλιόπουλου

panosproti@gmail.com

Συγκλονιστικό παιχνίδι  διεξήχθη στην Ανδραβίδα όπου Δάφνη και  Δόξα Ν. Μανωλάδας αναδείχθηκαν ισόπαλοι με  σκορ  3-3, με τους «μαυραετούς» να κάνουν μεγάλη ανατροπή αν και αγωνίζονταν με δέκα παίκτες. Όσον αφορά τη Δάφνη στο πρώτο μέρος ήταν εξαιρετική κάτι που δεν ισχύει για την επανάληψη, με τους δυο μονομάχους να προχωρούν αήττητοι στις δυο πρώτες αγωνιστικές.

Κυριαρχία Δάφνης στο πρώτο μέρος…

Όπως τονίσαμε και πιο πάνω η Δάφνη ήταν καλύτερη στο πρώτος μέρος στο οποίο κατάφερε να προηγηθεί με σκορ 2-0, κόντρα στο σύλλογο της Ν. Μανωλάδας ο οποίος στο διάστημα αυτό παρουσίασε μέτρια εικόνα. Οι «κιτρινόμαυροι» αφού στο 18’ είχαν φάουλ με τον Κρίκο που πέρασε άουτ, στο 22’ άνοιξαν το σκορ 1-0 με κεφαλιά του Γεωργιόπουλου εκμεταλλευόμενος σέντρα του Καλογερόπουλου.  Στο  26’  η Δάφνη απείλησε και πάλι όταν ο Καλογερόπουλος σούταρε ο Δανιήλ έδιωξε και ο Σταυρούλιας από κοντά αστόχησε. Με τη συμπλήρωση 44’ αγώνα η ομάδα της Ανδραβίδας πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων  2-0, καθώς σε σουτ του Καλογερόπουλου και διώξιμο του Δανιήλ ο Δουλαβέρης από κοντά δεν αστόχησε.

Άνοδος «μαυραετών» στην επανάληψη

Όσον αφορά το δεύτερο μέρος, το ματς ήταν πιο ανοιχτό με τη Δόξα ν’ ανεβάζει στροφές.  Οι «μαυραετοί» αφού στο  48’ απείλησαν με τον Παναγόπουλο, στο 60’  μείωσαν σε 2-1. Ειδικότερα μετά από κόρνερ του Παναγόπουλου και κεφαλιά πάσα του Παπαλάμπρου ο Βασιλόπουλος από κοντά νίκησε τον Ρούνη. Με  τη συμπλήρωση  68’ οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι προβάδισμα δυο τερμάτων. Ειδικότερα ο Γεωργιόπουλος κέρδισε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Καλογερόπουλος 3-1, σε μια φάση που αποβλήθηκε ο Ορλόφ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.  Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα η Δόξα δεν τα παράτησε και στο τέλος δικαιώθηκε για αυτό. Έτσι στο  76’ η ομάδα της Ν. Μανωλάδας μείωσε σε 3-2 με κεφαλιά του Μηλαδόπουλου που εκμεταλλεύτηκε σέντρα του Κυριαζόπουλου μετά τα τελευταία λεπτά να είναι δραματικά.  Δυο λεπτά αργότερα η Δάφνη είχε σουτ με τον Καλογερόπουλο που έδιωξε ο Δανιήλ, με τους «μαυραετούς» να ισοφαρίζουν στο  86’ σε 3-3 με  προβολή του Πυρρή. Η ομάδα της Ν. Μανωλάδας τελείωσε το ματς με εννιά παίκτες καθώς στο 88’ αποβλήθηκε ο Σαλομπεχάϊ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, με τη Δάφνη στο  90’ να έχει φάουλ με τον Κρίκο χωρίς ευτυχή κατάληξη.

Δάφνη: Ρούνης, Κουτσογιαννόπουλος (66΄Χαραλαμπόπουλος), Μανιανής, Κολοτούρος, Καλογερόπουλος, Παπαχριστόπουλος, Δουλαβέρης,  Κρίκος,  Γεωργιόπουλος, Μπράβος (81’ Κλέιβι), Σταυρούλιας (81′ Κ. Θεοφιλόπουλος)

Δόξα ΝΜ: Δανιήλ, Π. Σαπουντζάκης (70′ Σταματόπουλος), Κολίτσι (64′ Α. Σαπουντζάκης), Πυρρής, Ορλώφ, Καρακάσης, Παπαλάμπρος, Παναγόπουλος (70′ Κυριαζόπουλος), Σαλομπεχάι, Βασιλόπουλος,Μηλαδόπουλος