Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΠαραολυμπιακοί Αγώνες 2024: Χρυσό μετάλλιο στα 100μ ο Γκαβέλας - Βίντεο

Παραολυμπιακοί Αγώνες 2024: Χρυσό μετάλλιο στα 100μ ο Γκαβέλας – Βίντεο

Ο Νάσος Γκαβέλας με οδηγό τον Γιάννη Νυφαντόπουλο κέρδισε το χρυσό με χρόνο 11.02′ και υπερασπίστηκε τον τίτλο που κέρδισε στην Ιαπωνία

Ιστορία έγραψε και στο Παρίσι ο Νάσος Γκαβέλας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής του στίβου που αντιμετωπίζει προβλήματα όρασης, τρία χρόνια μετά το χρυσό μετάλλιο στα 100μ (Τ11) στο Τόκιο κατέκτησε το χρυσό και στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού!

Ολοκλήρωσε σε 11.02′ την κούρσα και έκανε το back to back. Είναι πλέον ο μοναδικός Έλληνας που έχει 2 σερί χρυσά μετάλλια στους Παραολυμπιακούς Αγώνες. Δεύτερος ήταν ο Γάλλος Αντόλφ με 11.05.

Πλέον η Ελλάδα έφτασε στο Παρίσι τον διψήφιο αριθμό σε μετάλλια (10) με 2 χρυσά, 3 ασημένια και 5 χάλκινα!