Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΚόροιβος: Μεγάλη νίκη στη Ν. Ερυθραία

Κόροιβος: Μεγάλη νίκη στη Ν. Ερυθραία

Elite League

Σπουδαία νίκη για τον Κόροιβο στη Ν. Ερυθραία απέναντι στον Πανερυραϊκό με το επιβλητικό 64-86, με   την ηλειακή ομάδα να επανέρχεται έτσι στα νικηφόρα αποτελέσματα, κάνοντας κι εξαιρετική εμφάνιση. Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Κόροιβος μπήκε δυνατά και προηγήθηκε εξαρχής, με διακυμάνσεις 2-9, 4-13, 5-21, 11-23, για να ολοκληρωθεί με 16-26 το διάστημα αυτό. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, αρχικά  η ομάδα της Ηλείας έκανε το 16-29, με τους γηπεδούχους στη συνέχεια να μειώνουν σε 25-31 και την ηλειακή ομάδα να ανεβάζει σε 25-36 κι εκ νέου διψήφια τη διαφορά. Που ακολούθως την ανέβασε και περισσότερο σε 27-42 και σε +15 υπέρ του. Με το δεύτερο δεκάλεπτο και ταυτόχρονα το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 33-47 υπέρ του Κοροίβου. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κόροιβος μπήκε πολύ δυνατά και με ένα σερί 0-12 από τέσσερα σερί τρίποντα ανέβασε το σκορ σε 33-59 και την υπέρ του διαφορά στο +26! Στη συνέχεια, οι δυο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο τρίλεπτο του διαστήματος με 43-65 σκορ, για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με 49-68 σκορ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δυο ομάδες – και κυρίως τον Κόροιβο – άστοχες στα πρώτα λεπτά του, το σκορ ήταν 56-72 στο 35′ και 62-79 στο 38′, με τελικό σκορ το 64-86.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 33-47 (ημίχρ.), 49-68, 64-86

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Τσρνιτς 3 (1), Νικολαΐδης 3, Παπαδημητρίου 5 (1), Κουφόπουλος 12, Τσουργιάννης 5, Κορκόντζελος 1, Μπαζίνας, Σαμοντούροβ 3 (1), Κουρουπάκης 21, Μπότσης, Αθηναίου 6, Θεοδώρου 5 (1)

Κόροιβος Αμαλιάδας (Λιόγας): Κουξχάουζεν 14 (4), Ναυπλιώτης, Νοέας 9 (1), Γεωργαλάς 2, Καρράς 6, Αλεξάντερ 20 (3), Δερμιτζάκης 12 (2), Καλαϊτζάκης 9 (3), Καραγεωργίου 12 (1)