Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΜεσολόγγι –Βάρδα   1-2: Νικηφόρο πέρασμα

Μεσολόγγι –Βάρδα   1-2: Νικηφόρο πέρασμα

Πρώτη εκτός έδρας νίκη για τους «πράσινους» της Βουπρασίας

Σπουδαίο διπλό για τον ΠΑΟ Βάρδας επί του Μεσολογγίου  με σκορ  1-2, με τους  «πράσινους» να σημειώνουν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη φιγουράροντας στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας.  Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι στο στάδιο Αιτωλικού (προσωρινή έδρα της ομάδας από την Αιτ/νία λόγω ανετοιμότητας του δικού της γηπέδου στο Μεσολόγγι) παίχτηκε κυρίως στο χώρο του κέντρου, χωρίς πολλές φάσεις μέσα στις περιοχές για τις δυο ομάδες. Με πιο αξιοσημείωτες φάσεις, στο 33′ για τον ΠΑΟΒ όπου σουτ του Δουλαβέρη αποκρούστηκε από τον γκολκήπερ της ΑΕΜ, ενώ για τους γηπεδούχους στο 37′ και στο 43′ προσπάθειες του Γκασούκα, με σουτ και μακρινό πλασέ αντίστοιχα, πέρασαν άουτ.

Στην επανάληψη, καλή στιγμή για τον ΠΑΟΒ στο 47′ όπου σουτ του Λαθύρη πέρασε άουτ. Στο 54′ η ΑΕΜ κέρδισε πέναλτι, που εκτέλεσε ο Μιχαλόπουλος αλλά αστόχησε στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Στο 60′ διπλή ευκαιρία στην ίδια φάση για τον ΠΑΟΒ με τον γκολκήπερ Δουλιώτη να επεμβαίνει σωτήρια. Σαφής εδαφική υπεροχή για την ηλειακή ομάδα στο πρώτο διάστημα του β’ μέρους (ουσιαστικά πλην μόνο της φάσης του πέναλτι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι), κι η οποία έφτασε στο 63′ στο 0-1 ανοίγοντας το σκορ. Ενώ στο 66′ ο ΠΑΟΒ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Διονυσόπουλου που το εκτέλεσε εύστοχα ο Λαθύρης διευρύνοντας το προβάδισμα σε 0-2. Στο 77′ στην εξέλιξη φάσης, κι αφού προηγήθηκε σωτήρια επέμβαση του Βορύλλα, δόθηκε νέο πέναλτι στην ΑΕΜ για ανατροπή παίκτη της, το οποίο εκτέλεσε ο Πλαστήρας εύστοχα μειώνοντας σε 1-2 το σκορ. Στο 81′ σε επιθετική ενέργεια της ΑΕΜ κεφαλιά αποκρούστηκε από τον Βορύλλα. Στο 88′ μετά από ωραία επίθεση του ΠΑΟΒ σουτ του Λαθύρη από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή με τη μπάλα να καταλήγει αρχικά στο δοκάρι και έπειτα να περνάει άουτ.

Βάρδα: Βορύλλας, Διονυσόπουλος, Θεοφάνης, Κοτσώνης, Παπασπηλιόπουλος,  Λιόσης,  Κούστα,  Μαστραντωνάκης(60’ Παπαχριστόπουλος),  Δουλαβέρης(46’ Λαθύρης), Πλαστουργός(90’ Κ. Τσεκούρας), Μπίσα(60’ Τρομπούκης)