16
ELITE LEAGUE 2024-2025 / ΧΑΝΘ - ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ (ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ / ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ)

Elite League

Κόροιβος

Δεν τα κατάφερε χθες ο Κόροιβος και ηττήθηκε από τον Έσπερο Λαμίας με σκορ  61-64  στο κλειστό της Ήλιδας, με τους «κυανόλευκους» να ηττώνται για πρώτη φορά φέτος.

Ο αγώνας

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Κόροιβος ξεκίνησε καλύτερα και είχε προηγηθεί 9-2 στο 6′, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν πάντως στη συνέχεια λύσεις και επιθετικά και αμυντικά, έτσι ώστε με τον Κόροιβο άστοχο επιθετικά στο ίδιο διάστημα, να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με 9-11 σκορ, υπέρ του Εσπέρου. Το δεύτερο δεκάλεπτο αρχικά εξελίχθηκε με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (18-18 στο 15′ του αγώνα), ενώ ανάλογα εξελίχθηκε και το υπόλοιπο διάστημα (20-20 στο 16′ και 24-24 στο 18′) για να ολοκληρωθεί τελικά το διάστημα αυτό και ταυτόχρονα το πρώτο ημίχρονο με 28-27 σκορ υπέρ της ηλειακής ομάδας (επιμέρους δεκαλέπτου 19-16). Το τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο, ξεκίνησε με τον Κόροιβο να σκοράρει τρίποντο (Καλαϊτζάκης) και να ανεβάζει το προβάδισμα του σε 48-43, ενώ ακολούθως παρέμεινε μπροστά. Αλλά με τον Έσπερο να αντεπιτίθεται και να περνάει αυτός μπροστά με 48-49 στο 35′ του αγώνα. Εκεί ο Κόροιβος ξαναπέρασε μπροστά με 51-49 , που έγινε στη συνέχεια 53-49 (βολές Σωτηρίου). Σε ένα ματς – ντέρμπι που άλλωστε φαινόταν ξεκάθαρα από την αρχή πως θα κριθεί στις λεπτομέρειες.

Στα 2’40” πριν τη λήξη του αγώνα ο Έσπερος ξαναπέρασε αυτός μπροστά στο σκορ με 53-54 (τρίπ. Άλεν). Στη συνέχεια, οι δυο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με σκορ 55-56, ακολούθησε λάθος του Κοροίβου σε επίθεση του κι έπειτα στα 42” πριν τη λήξη ο Έσπερος ανέβασε σε 55-59 (τρίπ. Άλεν). Νέο λάθος του Κοροίβου στη συνέχεια και 55-61 για τον Έσπερο στα 29” πριν τη λήξη. Έπειτα έγινε το 58-61 στα 20” με καλάθι και βολή του Αρνόκουρου. Ακολούθησαν βολές Χουχούμη και τρίποντο Γκλάσπερ (στα 6”), βολή Χουχούμη, για να ολοκληρωθεί το ματς με 61-64 σκορ υπέρ των φιλοξενουμένων (επιμέρους δεκαλέπτου 16-21).