ΑρχικήΑθλητικάΚΥΠΕΛΛΟ ΗΛΕΙΑΣ ΜΑΡΚΕΤ ΙΝ-Πανηλειακός - Ξενοφών 2-0: Μεγάλη πρόκριση για...

ΚΥΠΕΛΛΟ ΗΛΕΙΑΣ ΜΑΡΚΕΤ ΙΝ-Πανηλειακός – Ξενοφών 2-0: Μεγάλη πρόκριση για τον Πανηλειακό

*Καλύτεροι οι «ερυθρόλευκοι» συνεχίζουν δίκαια  στο θεσμό του κυπέλλου

*Δυο  σημαντικές επεμβάσεις από τον Καπετανάκη στην αρχή του ματς

Του Πάνου Ηλιόπουλου

panosproti@gmail.com

Μεγάλη και δίκαιη νίκη – πρόκριση  για τον Πανηλειακό επί του Ξενοφώντα Κρεστένων με σκορ  2-0 για το κύπελλο Ηλείας – ΜΑΡΚΕΤ ΙΝ , με τους «ερυθρόλευκους» να συνεχίζουν στο δεύτερο τη τάξει θεσμό. Σε μια αναμέτρηση που διεξήχθη κάτω από  καταρρακτώδη βροχή, ο Πανηλειακός ήταν αποτελεσματικός και έφτασε δίκαια  σε μια σημαντική επιτυχία. Σε ότι έχει να κάνει με τον Ξενοφώντα, στα πρώτα λεπτά έχασε δυο σημαντικές ευκαιρίες αλλά μετέπειτα δεν μπόρεσε ν’ αντιδράσει και  γνώρισε την ήττα.

Δυο  γκολ σε πέντε λεπτά

Παρά το βαρύ αγωνιστικό χώρο, ο χθεσινός αγώνας ήταν αρκετά καλός ποιοτικά ενώ υπήρχαν στιγμές και με σκληρά μαρκαρίσματα. Ο Πανηλειακός απείλησε  πρώτος στο 3’  όταν σε σέντρα του Γαλανόπουλου ο Τσίγκριλας έπιασε κεφαλιά  που  πέρασε άουτ, με τον  Ξενοφώντα  στη συνέχεια να χάνει δυο σημαντικές ευκαιρίες που έπαιξαν ρόλο στην  έκβαση του ματς με τον Καπετανάκη να δηλώνει παρών. Ειδικότερα στο 5’ ο Μπακατσέλος σούταρε  από καλή θέση αλλά ο γκολκίπερ του Πανηλειακού δήλωσε παρών, ενώ  το ίδιο συνέβη και στο 8’  όταν ο Μπακατσέλος σέντραρε ο Τσίτσος έπιασε κεφαλιά με τον Καπετανάκη να διώχνει.   Ο Πανηλειακός με τη συμπλήρωση  18’  άνοιξε το σκορ 1-0 με τον Τζανέτο ο οποίος εκμεταλλεύτηκε κάθετη του Τσαγκάρη, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Κανάνι με εξαιρετικό σουτ έδωσε προβάδισμα δυο τερμάτων στην ομάδα του Πύργου 2-0 . Το τέρμα αυτό ανέβασε και ψυχολογικά τον Πανηλειακό που στο 38’ είχε και άλλη φάση με τον Τσαγκάρη, το σουτ του οποίου έδιωξε ο Κουτρουμπής.

Λασπομαχία στην επανάληψη …

Όσον αφορά το δεύτερο μέρος, η συνεχής βροχή βάρυνε και άλλο το γήπεδο με τους δυο  μονομάχους να έχουν πάντως ορισμένες καλές φάσεις. Ο Ξενοφών απείλησε πρώτος αλλά το σουτ του Μπακατσέλου έφυγε άουτ στο 51’, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Πανηλειακός διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι του Τσίγκρηλα από τον Τσίτσο.  Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Τσαγκάρης είχε φάουλ για την ομάδα του Πύργου που μπλόκαρε ο Κουτρουμπής,  ενώ στο 75’ ο Κωτσάκης από καλή θέση απείλησε αλλά το σουτ του πέρασε  λίγο άουτ.

Πανηλειακός: Καπετανάκης, Γαλανόπουλος, Κανάνι(87’ Ντάβαρης), Κολόκας, Κωτσάκης, Μπουρνέλης, Δημάκης, Ελιότ, Τσίγκριλας, Τζανέτος(60’ Καμαρά), Τσαγκάρης(87’ Μπάλλας)

Ξενοφών: Κουτρουμπής, Αναμουρλίδης, Ηλιόπουλος, Κύτταρης(58’ Βαγγόπουλος), Τσίτσος, Μιλοσέσκι, Θ. Καλαντζής(70’ Τσιγκούνης), Γ. Καλαντζής, Π. Κουτσογιαννάκης(70’ Π. Κωνσταντόπουλος), Διονυσόπουλος(58’ Πεσκελίδης), Μπακατσέλος(75’ Θ. Κωνσταντόπουλος)