Πύργος F.C Θύελλα.-Χειμαδιό        6-0

Εύκολη επικράτηση για τους «κυανόλευκους»

Του Πάνου Ηλιόπουλου

panosproti@gmail.com

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες, ο Πύργος F.C Θύελλα  επικράτησε του Κεραυνού Χειμαδιού με το ευρύ  6-0 με τους «κυανόλευκους» να έχουν το απόλυτο και με δυο νίκες στις δυο πρώτες αγωνιστικές να οδηγούν την κούρσα στο μεγάλο τοπικό πρωτάθλημα. Όσον αφορά το σύλλογο του Χειμαδιού προσπάθησε όσο μπορούσε, με την ήττα πάντως να θεωρείται ξεκάθαρα εντός προγράμματος.

Τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο

Η διαφορά ανάμεσα  στους δυο μονομάχους ήταν ξεκάθαρη στο ματς της Δευτέρας, σε μια αναμέτρηση που παρακολούθησαν 500 και πλέον θεατές. Ο Πύργος FC Θύελλα άνοιξε το σκορ μόλις στο 4’ 1-0 με κεφαλιά του Χαντί, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 24’ με απευθείας φάουλ διεύρυνε το σκορ στο 2-0. Νωρίτερα και ειδικότερα στο 15’ ο Αντωνόπουλος είχε σουτ που μπλόκαρε ο Ηλιόπουλος, με την ομάδα του Χειμαδιού στο  20’ να έχει φάουλ με τον Θεοδωρακόπουλο που πέρασε άουτ. Το ημίχρονο βρήκε τον Πύργο FC Θύελλα να προηγείται με 3-0, με το τρίτο τέρμα  να σημειώνεται στο  27’ με πλασέ του Μαρίνου. Όσον αφορά το δεύτερο μέρος, το τοπίο δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Η ομάδα του Πύργου έκανε στο 55’ το  4-0 με πλασέ του Λαθύρη που εκμεταλλεύτηκε σέντρα του Γαλανόπουλου,  ενώ στο 75’ μετά από σουτ του Λαθύρη και διώξιμο του Μπαλάσκα ο Τρυφωνόπουλος σκόραρε κάνοντας το 5-0. Δυο λεπτά αργότερα ο Αντωνόπουλος με σουτ έκανε το  6-0, με τον Κεραυνό στο 87’ να έχει φάουλ με τον Μαργαρώνη στο οποίο αντέδρασε ο Τσεκούρας.

Πύργος  FC Θύελλα: Τσεκούρας, Λιόσης (16 λ.τ ′ Κατσιώλης,) Διαμαντόπουλος (46′ Αποστολόπουλος), Γαλανόπουλος,  Μπέριος (46′ Λαθύρης), Τσίγκρηλας, Σέζαρ, Αντωνόπουλος, Κωνσταντόπουλος (65′ Βασιλόπουλος,),  Χαντί (65′ Τρυφωνόπουλος), Μαρίνου.

Κεραυνός: Ηλιόπουλος(46’ Μπαλάσκας), Δημητρόπουλος, Μπάλλας, Κολοβάδης(46’ Κόλλιας), Λαμπρόπουλος, Νικολόπουλος(70’ Χριστόπουλος), Λειβαδίτης (63′ Ξουλεής), Γεωργόπουλος, Θεοδωρακόπουλος (70′ Μαργαρώνης), Κυριακόπουλος, Ν. Ροδόπουλος