Παρασκευή, 27 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΠρώτο ματς στη Γαλλία για την είσοδο στο Conference League

Πρώτο ματς στη Γαλλία για την είσοδο στο Conference League

Λανς – Παναθηναϊκός (22:00)

Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει για τα playoffs του Conference League τη γαλλική Λανς, απόψε στις 22:00 (COSMOTE SPORT 1), στη Γαλλία.  Η Λανς ιδρύθηκε το 1906 και η έδρα της είναι το «Μπολάρ», το οποίο διαθέτει χωρητικότητα 38.000 θεατών. Στα 118 χρόνια της ιστορίας της, η ομάδα μετρά ένα πρωτάθλημα, το 1998, και το Λιγκ Καπ το 1999. Την περσινή σεζόν τερμάτισε στην έβδομη θέση του γαλλικού πρωταθλήματος, γεγονός που της έδωσε το πολυπόθητο ευρωπαϊκό εισιτήριο. Προπονητής της Λανς είναι ο 31χρονος Βέλγος Γουίλ Στιλ, ο οποίος ανέλαβε πρόσφατα την ομάδα στις 1 Ιουλίου.

Η προϊστορία

Ο Παναθηναϊκός έχει ξανά κοντραριστεί με την ομάδα της Γαλλίας 4 φορές, δύο φορές στο Champions League την σεζόν 1998-1999 και στο Europa League λίγο πιο πρόσφατα το 2006-2007 άλλες δύο φορές.

Στην πρώτη τους αναμέτρηση την σεζόν 1998-1999, οι “πράσινοι” κατάφεραν να επικρατήσουν. Στον πέμπτο όμιλο του Champions League, το Τριφύλλι κέρδισε 1-0 την Λανς με την κεφαλιά του Βόκολου. Στο δεύτερό τους παιχνίδι στην διοργάνωση, ο Παναθηναϊκός “κράτησε” το μηδέν στην άμυνά του, φεύγοντας με έναν βαθμό από την Γαλλία.

Την σεζόν 2006-2007 το συγκεκριμένο “ζευγάρι” ξανά βρέθηκε αντιμέτωπο στην φάση των “32” για το Europa League. Στο πρώτο παιχνίδι δεν επικράτησε καμία ομάδα, με το τελικό σκορ να είναι 0-0. Στον επαναληπτικό αγώνα, το Τριφύλλι δέχτηκε στο 50ο λεπτό ένα γκολ από τον Ισάμ Ζεμάα, όμως υπήρξε απάντηση μετά από δέκα λεπτά με τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη.

Η ισοπαλία στο ματς δεν κράτησε και για πολύ, εφόσον στο 70′ η Λανς “πέρασε” για δεύτερη φορά μπροστά στο σκορ ξανά με τον ίδιο παίκτη (Ισάμ Ζεμάα). Η ομάδα της Γαλλίας “τέλειωσε” το παιχνίδι στο 90΄ με το πέναλτι του Αρούνα Ντιντάν.