Τετάρτη, 25 Σεπτεμβρίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΠάλεψε για ένα ημίχρονο αλλά υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της παγκόσμιας πρωταθλήτριας η...

Πάλεψε για ένα ημίχρονο αλλά υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της παγκόσμιας πρωταθλήτριας η Εθνική μας ομάδα

Η Εθνική μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι κόντρα στην παγκόσμια πρωταθλήτρια, όμως στο δεύτερο ημίχρονο ξέμεινε από δυνάμεις και καθαρό μυαλό, γνωρίζοντας την ήττα-αποκλεισμό με 76-63 από τη Γερμανία.

Πάλεψε σαν «λιοντάρι», αλλά υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της παγκόσμιας πρωταθλήτριας η Εθνική μας ομάδα!
Η «επίσημη αγαπημένη» κατέθεσε ψυχή και σώμα στο παρκέ της «Bercy Arena» του Παρισιού, κοίταξε στα μάτια την «πυραυλοκίνητη» Γερμανία, ωστόσο, δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση, γνωρίζοντας την ήττα και τον αποκλεισμό από τα ημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων με σκορ 76-63.

Στο πρώτο ημίχρονο, και ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο – κυρίως στην άμυνα – φτάνοντας ακόμα και στο +12 (9-21)! Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο, φάνηκε να ξεμένει από δυνάμεις, ιδέες και καθαρό μυαλό, χάνοντας τελικώς μια μεγάλη ευκαιρία να μπει στη ζώνη των μεταλλίων.

Το ματς:
Η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Γουόκαπ, Καλάθη, Παπανικολάου, Αντετοκούνμπο και Μήτογλου στην αρχική της πεντάδα, με την Γερμανία από την πλευρά της εκκινεί με τους Σρέντερ, Ομπστ, Φραντζ Βάγκνερ, Φόιγκντμαν και Τάις. Με το μάτι να… γυαλίζει, η Ελλάδα μπήκε εξαιρετικά και απόλυτα συγκεντρωμένα και διαβασμένα στο παρκέ, επιβάλλοντας τον ρυθμό της από το πρώτο κιόλας λεπτό. Παίζοντας άμυνα για… σεμινάριο και «κλειδώνοντας» όλα τα επιθετικά ατού των «πάντσερ», η «γαλανόλευκη» βρήκε αρκετούς πόντους στο ανοικτό γήπεδο από όλη την αρχική πεντάδα (!), με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 12-4 στο 5λεπτο!